Domek letniskowy czy całoroczny – czym się różnią oraz ile kosztują?

Udostępnij

Kiedy kupujesz działkę rekreacyjną na wsi czy w mieście, to musisz od razu przemyśleć jaki domek postawisz na swojej własności. Do wyboru jest domek letniskowy oraz całoroczny. Od twojego wyboru zależy funkcjonalność takiego domku, a także oczywiście jego cena. Czym różni się dom letniskowy od całorocznego?

Przede wszystkim różnica tkwi w formalnościach. W 2015 roku nastąpiła zmiana przepisów w zakresie zezwoleń i regulacji dotyczących budowy takich domów. Od tego czasu domek letniskowy, który traktowany jest jako przestrzeń rekreacyjna, można postawić bez ubiegania się o zezwolenie na jego budowę. Zgłoszenie postawienia domku może wystąpić, wtedy gdy domek ma maksymalną powierzchnię 35 metrów kwadratowych, jest budynkiem wolnostojącym, parterowym i jest jedyną budowlą na powierzchni działki, która nie jest większa niż 500 metrów kwadratowych. Budowę domku należy zgłosić w odpowiednim starostwie powiatowym. Jeśli tego nie uczynimy, to taka budowa zostanie potraktowana jako samowola budowlana i może nawet dojść do nakazu jego rozbiórki. Aby dokonać zgłoszenia, należy przedstawić kilka dokumentów. Akt własności działki, mapę ewidencyjną oraz szkic projektu domu. Należy też określić zakres prac i termin ich rozpoczęcia i zakończenia.

Zasadniczą różnicą, jeśli chodzi o domek letniskowy i całoroczny, jest jego przeznaczenie. W domku letniskowym możemy przebywać wyłącznie w miesiącach letnich. W całorocznym jak sama nazwa wskazuje – przez cały rok. Różnice w budowie wynikają z przeznaczenia domku. Oba typy budynków mogą być wykonane z drewna. Na przykład w technologii szkieletowej – kanadyjskiej. Dzisiejsze rozwiązania technologiczne i sposób budowy oraz łączenia materiałów, pozwalają na zaprojektowanie i wybudowanie domku, który będzie doskonałym miejscem do zamieszkania przez cały rok. Każdy dom, który podlega jedynie zgłoszeniu, nie może mieć więcej niż jedną kondygnacje. Do kondygnacji nie wlicza się antresola, która może na przykład służyć jako sypialnia.

Różnica jest jednak obecna w fundamentach. W przypadku domków letniskowych nie wymaga się zazwyczaj stawiania fundamentów. Są to konstrukcje proste i przede wszystkim lekkie. Często takie domy można kupować niejako w całości. Dom jest wykonany z prefabrykatów, które łączone są na miejscu dosłownie w kilka dni. Całoroczny dom jest dużo cięższy – dlatego konieczne może być zastosowanie fundamentów. Może to być na przykład płyta zbrojeniowa, ale wiele zależy tu od konkretnego projektu.

Różnica między drewnianym domkiem letniskowym a całorocznym projektem wykonanym z drewna, dotyczy rodzaju zastosowanego drewna. Im lepsza jakość drewna, tym trwalszy będzie dom. Oszczędności w tym zakresie nie są wskazane. Weźmy pod uwagę, że dom taki będzie nam służyć przez kilkadziesiąt lat. Wykonywanie ewentualnych remontów co kilka lat jest z jednej strony uciążliwe, a także po prostu bardzo drogie. O ile w domku letniskowym remont może ograniczać się do wymiany kilku elementów, to w całorocznym domu, który musi być zaizolowany – remont zajmie nam więcej czasu i pieniędzy.