Ochrona drewna przed wilgocią i szkodnikami

Udostępnij

Drewno ma wiele zalet. Świetnie wygląda, jest łatwe w obróbce, tworzy piękną atmosferę i zdrowy mikroklimat we wnętrzu. Jest również świetnym izolatorem ciepła. Każdy materiał ma swoje ograniczenia. Materiał ten jest wrażliwy na wilgoć, warunki atmosferyczne oraz szkodniki i grzyby.

Jaki wpływ mają te czynniki?

Drewno absorbuje wilgoć z atmosfery. Drewno absorbuje wilgoć z powietrza. Jeśli nie jest odpowiednio zaimpregnowane, będzie "pracować", wchłaniając i oddając wilgoć w miarę zmian wilgotności otaczającego powietrza. Będzie również zmieniać swoją objętość, rozszerzając się lub kurcząc. W takich warunkach drewno może pękać lub wypaczać się, więc ta zmiana objętości nie jest jedynym efektem ubocznym. Wilgotne środowisko może sprzyjać rozwojowi pasożytów i grzybów, co dodatkowo niszczy jego powierzchnię. Grzyby mogą sprawić, że drewno będzie brzydko pachnieć i wytwarzać substancje, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Może zostać uszkodzone przez szkodniki, które żywią się celulozą.

Niskie temperatury i bezpośrednie światło słoneczne również mogą negatywnie wpłynąć na jego powierzchnię. Szron może wystąpić, gdy temperatura drewna spada pod wpływem wilgoci. Może to być spowodowane deszczem lub innymi warunkami atmosferycznymi. W takich przypadkach zamarzające cząsteczki wody mogą pęcznieć i powodować pęknięcia. Po pewnym czasie na powierzchni materiału pojawią się szpecące plamy od słońca.

Te zagrożenia mogą wydawać się bardzo poważne. Dla miłośników drewnianych powierzchni mamy dobrą wiadomość. Można przedłużyć ich żywotność, odpowiednio o nie dbając. Aby to zrobić, konieczne jest zastosowanie środków ochronnych. Możesz zaimpregnować drewno, aby stało się mniej atrakcyjne dla owadów i bardziej odporne na pleśń i grzyby. Dzięki temu drewno będzie chronione przed promieniowaniem UV.

Jeśli nie zadbasz odpowiednio o powierzchnię drewna, każdy czynnik, który może spowodować jej uszkodzenie, będzie niebezpieczny.

Podelit'sia ssylkoi:

  • Share on Twitter (Otwiera nowe okno)
  • Udostępnij na Facebooku (Otwiera nowe okno)