Co warto wiedzieć o ogrodzeniu działki?

Udostępnij

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z działką rekreacyjną, czy też z prywatną posesją, na terenie której znajduje się nasz dom, musimy pamiętać o tym, że ogrodzenie działki nie jest naszym obowiązkiem. Nie da się jednak ukryć, że mamy do czynienia z wieloma argumentami przemawiającymi za tym, aby poważnie zastanowić się nad tą kwestią. Tu warto wspomnieć choćby o tym, że nawet niewielki płot otaczający nasz teren jest w stanie zapewnić nam poczucie prywatności. Sytuacja komplikuje się wówczas, gdy zastanawiamy się nad ogrodzeniem placu budowy. Nietrudno się domyślić, że choćby tymczasowy, wykonany z siatki płot, jest w stanie nie tylko zabezpieczyć budowę, ale i dość skutecznie przekonać nieproszonych gości o tym, że kręcenie się w jej okolicy nie jest wskazane.

Stawianie ogrodzenia – przegląd przepisów

Gdy zastanawiamy się nad budową płotu, myślimy przede wszystkim o tym, jaki materiał wybrać i jaka konstrukcja ogrodzenia okaże się optymalna. Nie zapominamy także o wysokości płotu oraz o tym, jak ma być on wykończony. W tym miejscu wypada przypomnieć, że nie powinniśmy ignorować znaczenia przepisów, których znajomość, jeszcze przed przystąpieniem do właściwych prac, może pozwolić nam na spore oszczędności.

Analizując regulacje, które obecnie obowiązują, należy zwrócić uwagę na to, że nie zawsze musimy starać się o pozwolenie na ogrodzenie. Nie ma o nim mowy, jeśli wysokość planowanego przez nas płotu będzie niższa niż 220 centymetrów przy założeniu, że mamy do czynienia z wartością liczoną od poziomu gruntu. Tak zgłoszenie budowy, jak i remontu ogrodzenia, okazuje się nieuniknione także wówczas, gdy mamy do czynienia z jego specyficznym ułożeniem. Przepis dotyczy zarówno ogrodzeń działek graniczących z ulicą, jak i parkiem, innym miejscem publiczny, a także z torami tramwajowymi lub kolejowymi. Nie można też zapominać o obowiązku posiadania pozwolenia, jeśli mamy w planie postawienie płotu betonowego przeznaczonego do pełnienia funkcji muru oporowego.

Przegląd ogrodzeń

Jak ogrodzić działkę? Nie mamy do czynienia z pytaniem, w przypadku którego moglibyśmy udzielić jednej tylko odpowiedzi. Kluczowe znaczenie ma jednak to, czy planujemy zdecydować się na ogrodzenie stałe, czy też na takie, które ma jedynie tymczasowy charakter. Jeśli mamy do czynienia z ogrodzeniem na placu budowy, powinniśmy mieć na uwadze to, że jego postawienie jest obowiązkiem, jaki spoczywa na nas. Tymczasowe ogrodzenie ma nieco inne zadania niż płot o charakterze stałym. Oczekujemy od niego zabezpieczenie nie tylko samego placu, ale i sprzętu oraz materiałów budowalnych, które w innym przypadku mogłyby zostać skradzione.

Analiza rozwiązań, jakie są dostępne w sprzedaży, zwraca naszą uwagę na przynajmniej kilka ich grup. Najczęściej możemy spotkać się z tak zwanymi ogrodzeniami panelowymi, które są nie tylko solidne, ale również tanie. Z pewnością zainteresują nas jednak również ogrodzenia palisadowe skupiające na sobie uwagę ze względu na swoje walory estetyczne. Nie mniej interesujące są ogrodzenia z desek w stylu retro.