Szybki przewodnik po izolacji domku letniskowego i zabezpieczeniu przed zimą

Udostępnij

Domy ogrodowe są zazwyczaj sprzedawane jako domy letnie, ale nie oznacza to, że nie można z nich korzystać przez cały rok. Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w domek ogrodowy, ale obawiasz się zimowych miesięcy, mamy świetną wiadomość! Te wszechstronne konstrukcje można "uodpornić na zimę" i przekształcić w przytulne miejsca do pracy, wypoczynku, kreatywności i wszystkiego, co tylko przyjdzie Ci do głowy.

Praca w przestrzeni, która nie jest odpowiednio zaizolowana, będzie najprawdopodobniej trudna i niewygodna. Jeśli więc planujesz korzystać z biura w ogrodzie tej zimy, powinieneś najpierw rozważyć wyposażenie go w izolację. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak utrzymać ciepło w swoim domku z bali.

Jak sprawić, by Twój domek letniskowy był cieplejszy zimą?

Jeśli jeszcze nie kupiłeś domku letniskowego, a chcesz to zrobić w najbliższej przyszłości, musisz wziąć pod uwagę następujące aspekty:

Krok 1 - Wybór właściwej lokalizacji

Jeśli chodzi o instalację domku z bali, lokalizacja jest kluczowa. Zanim zaczniesz go budować, upewnij się, że wybrałeś najlepsze miejsce w swoim ogrodzie. Idealnie byłoby, gdyby pomieszczenie ogrodowe miało trochę cienia w lecie i przynajmniej kilka godzin słońca w zimie. Wiele osób decyduje się na ustawienie chaty z bali tak, aby okna wychodziły na południe. Drzewa, żywopłoty, kraty i ściany mogą chronić domek z bali przed zimnymi wiatrami, więc warto wziąć je pod uwagę.

Kolejnym aspektem wartym rozważenia jest układ ogrodu lub podwórka. Czy w Twoim ogrodzie są miejsca, które mają tendencję do bycia wilgotnymi lub błotnistymi? Jeśli są, to prawdopodobnie najlepiej byłoby mieć podniesiony pokład zainstalowany, aby wybrukować je lub uniknąć konieczności chodzenia przez nie kilka razy dziennie.

Krok 2 - Grubość ścian

Jak już wiesz, domy letniskowe wykonane są z bali, które mogą mieć różną grubość. Większość domków z bali dostępnych na rynku ma ściany o grubości od 19 mm do 28 mm. Takie konstrukcje są bardziej przystępne cenowo, ale warto wspomnieć, że są one bardziej odpowiednie dla ciepłego klimatu i użytkowania wiosną/latem. Jeśli planujesz używać swojej chaty z bali jako przestrzeni magazynowej, nie musisz się martwić o grubość ścian.

Jeśli jednak chcesz używać swojej chaty z bali jako dodatkowej sypialni, domowego biura, pokoju gier, sauny, aneksu dla babci, itp. powinieneś kupić taką, która jest wyposażona w ściany o grubości od 40 mm do 92 mm. Nasze piękne i praktyczne domki z bali wykonane są z wolno rosnącego świerku skandynawskiego, który jest gęstym gatunkiem drewna, zapewniającym lepszą izolację niż inne materiały.

Wraz ze zbliżającą się zimą coraz więcej klientów pyta nas, jakich materiałów powinni użyć do ocieplenia ścian swoich pokoi ogrodowych. Istnieje wiele artykułów i forów dla majsterkowiczów, które zalecają użycie folii w rolkach, płyt gipsowo-kartonowych, a nawet folii bąbelkowej do wyłożenia ścian. Nie zalecamy jednak stosowania tych materiałów, ponieważ niektóre z nich mogą być łatwopalne i narażać Ciebie i Twoich bliskich na niebezpieczeństwo. Jeśli wybierzesz domek z bali o grubych ścianach, powinieneś unikać stosowania niebezpiecznych materiałów do izolacji. Drewno jest naturalnym izolatorem, który ma tendencję do reagowania na wilgoć poprzez rozszerzanie się, a instalacja paneli może temu zapobiec. Najlepiej jest pozwolić balom robić swoje i zdecydować się na nasze zestawy do izolacji dachu i podłogi, które są łatwe w montażu i bardzo skuteczne.

Krok 3 - Izolacja dachu

Jeśli zdecydowałeś się korzystać z drewnianego domku letniskowego przez cały rok, musisz rozważyć dodanie izolacji dachu. Ten rodzaj izolacji jest bardzo opłacalny i natychmiast zauważysz, że koszty ogrzewania zostaną zredukowane. Najlepiej jest wyposażyć swój domek z bali w izolację dachu podczas pierwszego montażu.

Oferujemy zestawy do izolacji dachu, które składają się z płyt OSB o grubości 12 mm i płyt izolacyjnych o grubości 25 mm. Są one dość łatwe w montażu. Pierwszym krokiem jest umieszczenie płyt izolacyjnych na deskach dachowych tak ciasno, jak to tylko możliwe. Drugim krokiem jest ułożenie płyt OSB na wcześniej ułożonych płytach izolacyjnych i przymocowanie ich wkrętami. Trzecim i ostatnim etapem jest pokrycie dachu gontem, papą lub innym podobnym materiałem.

Jeśli posiadasz już domek z bali i chcesz dodać izolację, możesz ją zamontować pomiędzy płatwiami dachu lub wyłożyć płytami izolacyjnymi całą powierzchnię dachu, łącznie z płatwiami. Wadą tego rozwiązania jest to, że pomieszczenie będzie wyglądało na mniej przestronne, a rezultat może nie być zbyt atrakcyjny.

Krok 4 - Izolacja podłogi

Jak wspomnieliśmy powyżej, najlepiej jest zainstalować dodatkową izolację podczas budowy domku ogrodowego. Zalecamy zaznaczenie pola dla Zestawu Izolacji Podłogi i Dachu przy zakupie jednego z naszych domków z bali. Zestawy do izolacji podłogi, które oferujemy składają się z 25mm płyt izolacyjnych. Aby zapewnić, że płyty są na tym samym poziomie i aby przymocować je w miejscu, zalecamy użycie śrub lub listew. Proces instalacji trwa zazwyczaj 4-5 godzin, a gdy domek z bali zostanie wyposażony w izolację, będą mogli Państwo korzystać z niego przez cały rok bez obaw o zimną pogodę.

Krok 5 - Ostatnie szlify

Twoje biuro ogrodowe jest teraz wyposażone w izolację dachu i podłogi. Pozostaje tylko dodać kilka mebli i innych przydatnych akcesoriów, które zmniejszą przeciągi i straty ciepła. Dywany i wykładziny są niezwykle skuteczne, a ludzie używają ich od tysięcy lat. Są niedrogie, przytulne i masz mnóstwo opcji, jeśli chodzi o wzornictwo, kolor, materiał i tak dalej. Najbardziej poszukiwane są dywany wykonane z wełny, ponieważ są wygodne, trwałe, ergonomiczne, nie uczulają i są mniej łatwopalne niż dywany syntetyczne.

Powinieneś również rozważyć zakup przenośnego grzejnika, jeśli nie masz zainstalowanych innych systemów grzewczych.

Opcje grzewcze dla domów letniskowych i domków z bali

Po rozważeniu grubości ścian domku z bali i zainstalowaniu izolacji dachu i podłogi, następnym krokiem jest przeanalizowanie opcji ogrzewania. Istnieje kilka opcji ogrzewania domów letniskowych dostępnych na rynku i każda z nich ma swoje wady i zalety, więc upewnij się, że wykonasz dodatkowe badania przed wyborem jednej z nich.

Elektryczne

Jeśli planujesz używać energii elektrycznej jako głównego źródła energii, sprawy są dość proste. Wszystko, czego potrzebujesz, to kilka gniazdek elektrycznych. Najlepszą rzeczą w elektryczności jest to, że nie musisz się martwić o dym, paliwo, zagrożenia pożarowe lub środki ostrożności. Oto niektóre z najbardziej popularnych i skutecznych opcji ogrzewania elektrycznego:

  • Grzejniki konwekcyjne
  • Grzejnik elektryczny
  • Elektryczny grzejnik olejowy
  • Grzejniki na podczerwień
  • Systemy z wymuszonym obiegiem powietrza
  • Elektryczne nagrzewnice wentylatorowe
  • Elektryczne kominki
  • Podłogi ogrzewane promiennikowo

Inne opcje

Chociaż grzejniki elektryczne są bardzo wygodne i łatwe w użyciu, nieelektryczne systemy grzewcze mogą być bardziej przystępną opcją. Jeśli Twoja chata z bali nie jest wyposażona w łazienkę i nie musisz zapobiegać zamarzaniu systemu rur, piec opalany drewnem może być świetną opcją. Piece mogą być nieco droższe i trudniejsze do zainstalowania niż grzejniki elektryczne, ale ich koszty eksploatacji są znacznie niższe. Sprawią one również, że pokój ogrodowy będzie bardziej przytulny i zachęcający.

Można również rozważyć zainstalowanie paneli słonecznych na dachu, ponieważ są one przyjazne dla środowiska i opłacalne. W dłuższej perspektywie, panele słoneczne zmniejszą Twoje rachunki za energię elektryczną, ale na początku mogą być dość drogie. Są one również zależne od pogody, więc jeśli zimy są surowe, możesz potrzebować planu awaryjnego.