Jak ocieplić drewniany dom?

Udostępnij

Dom wykonany z drewna uważany jest za najcieplejszy, najbardziej przyjazny środowisku i komfortowy do życia, głównie ze względu na ściany, które „oddychają” i doskonale zatrzymują ciepło wewnątrz budynku. Jednak grubość drewnianych ścian nie zawsze jest wystarczająca, aby wytrzymać silne mrozy. W tym przypadku właściwa jest izolacja. Zaletami budynku wykonanego z drewna jest przyjazność dla środowiska i paroprzepuszczalność. Samo drzewo dobrze utrzymuje ciepło i przepuszcza powietrze, dzięki czemu tworzy przyjemny mikroklimat w pomieszczeniu. Dlatego izolację należy dobrać w taki sposób, aby zachować te ważne właściwości domu.

Wełna mineralna (kamienna, szklana).

To materiały ognioodporne: wełna mineralna jest odporna na wysokie temperatury, należy do klasy materiałów niepalnych. Dobrze izoluje dom od obcych dźwięków otoczenia (ze względu na dużą liczbę chaotycznie rozmieszczonych włókien). Odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Dobrze zachowuje swój kształt: nie kurczy się. Ma niską przewodność cieplną: dobrze zatrzymuje ciepło w domu.

Spieniony polistyren.

Cechuje go niewielka waga: łatwe do wykonania prace instalacyjne. Cienka warstwa styropianu ma lepsze właściwości termoizolacyjne od innych grubszych izolacji. Trwałość: żywotność wynosi około 50 lat. Odporny na rozwój grzybów, pleśni i innych szkodliwych mikroorganizmów. Nie pochłania wilgoci, dzięki czemu nie wymaga montażu hydro i paroizolacji.

Styropian.

Ma prawie takie same właściwości jak spieniony polistyren. Jednak struktura pianki jest mniej wytrzymała, jest to spowodowane mniejszą siłą adhezji granulek. Dlatego jego żywotność nie przekracza 25-30 lat.

Co wybrać?

Wybór izolacji dla domu drewnianego zależy od ciebie. Należy jednak pamiętać, że styropian prawie nie przepuszcza pary wodnej, dlatego w pomieszczeniach mogą wywoływać efekt „cieplarniany”. Dlatego nadal lepiej jest użyć wełny mineralnej do ocieplenia drewnianych ścian domu. Izolacja termiczna drewnianego domu wełną mineralną pomoże utrzymać nie tylko ciepło, ale także przyjemny klimat w pomieszczeniu. Do izolacji podłogi można użyć styropianu.

Docieplenie domu drewnianego od wewnątrz

Ta metoda izolacji ścian jest rzadko stosowana. Wynika to z obecności poważnych wad i ograniczeń tego podejścia:

• Zmniejszenie wielkości pomieszczenia dzięki izolacji.

• Wzrost poziomu zawilgocenia między drewnianą ścianą a warstwą ocieplenia. To z kolei prowadzi do zawilgocenia, naruszenia mikroklimatu i pojawienia się pleśni.

Plan pracy dotyczący izolacji ścian drewnianych od wewnątrz

Zastosuj środek antyseptyczny do drewna na ściany. Zapobiegnie to przyszłemu próchnicy i zmniejszy wpływ wilgoci na ściany. Jeśli izolujesz dom od początku, wypełnij wszystkie luki izolacją z juty lub holowania. Stwórz przestrzeń wentylacyjną między ścianą a przyszłą warstwą izolacji. Odbywa się to poprzez przymocowanie szyn, do których przymocowana jest specjalna paroizolacja. Zainstaluj drewnianą ramę. Teraz możesz zamontować izolację w istniejącej ramie. Upewnij się, że materiały termoizolacyjne przylegają ściśle, bez szczelin. W przypadku jakichkolwiek szczelin należy je uszczelnić resztkami izolacji termicznej.