Czy izolowanie domku letniskowego ma sens?

Udostępnij

Jeśli wierzylibyśmy tak zwanym obiegowym opiniom, z pewnością dość szybko pozbylibyśmy się jakichkolwiek złudzeń odnoszących się do ocieplenia domku letniskowego. Mamy przecież do czynienia z miejscówką, która jest przez nas z powodzeniem użytkowana przede wszystkim latem, dlaczego więc mielibyśmy ocieplać takie lokum. Latem wysokie temperatury są czymś naturalnym, a co za tym idzie, stosowanie dodatkowego ocieplenia wydaje się nam czymś niepotrzebnym. Tymczasem tak naprawdę wiele zamieszania wprowadza przede wszystkim polski termin „ocieplanie”. Gdy jest stosowany, każda wątpliwość wydaje się uzasadniona, dobrze jest więc pamiętać, że tak naprawdę nie mamy do czynienia z ociepleniem, ale z izolacją termiczną, a ta ma do spełnienia nie jedną, ale dwie funkcje.

Dlaczego ocieplenie domku może mieć sens?

Jeśli chcemy uznać domek letniskowy za w pełni ocieplony, powinniśmy zadbać o to, aby izolacja termiczna objęła cały szkielet konstrukcyjny. Izolowanie ścian i dachów jest dla wielu z nas czymś oczywistym, często zapominamy jednak o tym, że szczególną troską powinna zostać przez nas otoczona także podłoga. Efekt z pewnością poprawi także szczelna stolarka okienna, a także zastosowanie ocieplanych drzwi. Wybór tych ostatnich nie jest wcale ograniczony, w ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się zaś przede wszystkim te z nich, które wykonano z wykorzystaniem stali i wyposażono w funkcję antywłamaniową.

Gdy mamy okres zimowy, nie powinniśmy zapominać o tym, że izolacje termiczne mogą okazać się przydatne z przynajmniej kilku powodów. Przyczyniają się do tego, że nie mamy do czynienia z szybkim spadkiem temperatury wewnątrz domku, a jednocześnie zapewniają, że odpływ temperatury wytworzonej we wnętrzu jest wolniejszy niż w innych okolicznościach. Już po uruchomieniu systemu grzewczego możemy mieć pewność, że domek szybko osiągnie temperaturę, którą sami będziemy w stanie uznać za komfortową. Co ciekawe, izolacja termiczna nie powinna nas rozczarować także w cieplejszych porach roku. Charakterystyczne jest dla niej wówczas to, że działa jak tarcza, a tym samym można mieć pewność, że wnętrze będzie chronione przed nadmiernym nagrzewaniem się z powodu kontaktu z promieniami słonecznymi.

Jak wykonać izolację termiczną?

Tak wełna mineralna, jak i jej pochodne takie, jak wełna drzewna i skalna to rozwiązania nie tylko relatywnie tanie, ale również idealne w przypadku poszukiwania najlepszej izolacji termicznej w domkach szkieletowych. Tym, co sprawia, że cieszy się ona dużą popularnością, wydaje się w pierwszej kolejności łatwość, jaką charakteryzuje się jej układanie. Można rozwijać ją bezpośrednio z rolki, a następnie docinać na wymiar, dzięki czemu nie ma problemu z wciskaniem jej pomiędzy kantówki, które składają się na szkielet konstrukcji. Wełna zwraca na siebie uwagę także dlatego, że mamy w jej wypadku do czynienia z materiałem oddychającym. Pamiętając o tej jej cesze łatwiej jest także zrozumieć kategoryczny zakaz umieszczania styropianu w szkielecie. Ten jest tak szczelny, że odparowywanie wilgoci staje się problematyczne.